Кошничка за купување

Во моментов е празна!

Јавете се 02 3094 551
kosmodisk

Јавете се

02 3094 551

X

Космодиск е-магазин

Ве молиме внесете ја вашата e-mail адреса за да добивате месечно бесплатен Космодиск е-магазин.
Прати
Најчитани статии Здрав грб

Сè што треба да знаете за болките во половината

Општиот термин што се користи за болките во половината е лумбаго. Основните причини за појава на лумбаго можат да бидат многу сложени и во принцип се разликуваат кај секој човек.

Прочитај повеќе

4 срушени митови за болките во грбот

Болките во грбот се вбројуваат во медицинските проблеми кои најмногу иритираат. Поради тоа, со текот на годините се родиле повеќе митови за причините и последиците за оваа состојба, но и за можните решенија. Прочитајте што се крие зад најпопуларните митови.

Прочитај повеќе

Компјутерите главен виновник за болките во грбот

Уште одамна е познато дека долгото седење во неправилна положба создава болки во вратот и грбот. Но, според едно ново истражување, главни виновници за ова, во денешно време, се компјутерите, а особено лаптопите.

Прочитај повеќе

Најчитани статии Здрав врат и рамена

Вратот ќе ви каже дали да вежбате

Ако сте како најголемиот број луѓе, кога ќе започнете да кивате и да кашлате, сигурно ќе ја прекинете вообичаената рутина на вежбање, затоа што не сакате дополнително да си го загрозите здравјето.

Прочитај повеќе

Причини и третмани за болки во вратот и рамената

Болките во вратот и рамената можат да се класифицираат во повеќе категории. Некои луѓе искусуваат само болки во вратот, други само во рамената, а некои на двете места одеднаш. Но, кои се причини и како да се справите со овие болки?

Прочитај повеќе

Конвенционални и алтернативни терапии за болка во рамената

Болката во рамената е многу почеста одошто вообичаено се мисли. Таа се појавува како последица на неправилно кревање предмети, спортски повреди, наследни фактори, итн. Прочитајте како треба да постапите доколку сте соочени со хронична болка во рамената.

Прочитај повеќе

Најчитани статии Здрави нозе и раце

5 најдобри начини за справување со болките во колената

Речиси без исклучок, секој човек во некој момент од животот се соочил со болки во колената, без разлика дали тие болки се предизвикани од артритис, претерана ротација на стапалото или пролонгиран напор на мускулите и тетивите.

Прочитај повеќе

Одржете го здравјето на своите нозе

Понекогаш е доволно да се запознаеме со основите на здравјето и неговото одржување ќе стане многу полесно. Многу често, здравјето на нозете го земаме здраво за готово, што можеби е причината за настанувањето на огромен број здравствени проблеми.

Прочитај повеќе

Заштитете си ги стапалата при продолжени периоди на стоење

Дури и наједноставната активност, како што е стоењето во место, кога се прави на продолжени периоди, може да доведе до болки во стапалата. Затоа, потребно е да знаете како да ги заштитите своите стапала, особено кога сте заглавени стоејќи на тврда површина.

Прочитај повеќе

Најчитани статии Алтернативни терапии

На вашиот мозок му е неопходна тишина

Како што животот полека станува сè похаотичен, ви останува сè помалку време да седите и да не правите ништо, иако огромен број докази посочуваат дека мозокот има огромна корист од паузите во кои може да се консолидираат податоците.

Прочитај повеќе

Алтернативни терапии за болките во грбот (4. дел)

Болките во грбот секогаш се непријатни и доколку се соочите со нив, би сториле сѐ за да се ослободите од нив. Понекогаш, кога традиционалните терапии не помагаат, можеби е време да се обидете со алтернативните.

Прочитај повеќе

Справете се со главоболките

Главата ви пулсира од болка, а вие не знаете што да направите. Првиот чекор кон справување со главоболката е откривање на видот и можната причина. Потоа е лесно.

Прочитај повеќе

Најчитани статии Совети и превентива

Превенција на повреди при физичка активност

Најпосле сте се решиле да се вратите во форма или да достигнете ново ниво на фитнес. Одлично. Но, не брзајте со почетокот на новата рутина, пред да размислите за можните последици.

Прочитај повеќе

Изненадувачки причини за болки во долниот дел од грбот

Доколку некогаш сте се соочиле со болки во долниот дел од грбот, тогаш не сте сами. Според последните истражувања, осум од десет луѓе на планетава се соочуваат со такви болки во некоја точка од животот. Причините за тие болки најчесто се секојдневни нешта со коишто лесно би можеле да се справиме.

Прочитај повеќе

Совети за секс кај луѓето кои имаат болки во грбот

Соочени сте со болки во грбот, имате потешкотии при работата, понекогаш и при едноставното движење. Но, тоа не значи дека и вашиот сексуален живот треба да страда. Следете ги овие едноставни совети кои ќе ви го олеснат сексуалниот чин и покрај болките во грбот.

Прочитај повеќе

Најчитани статии Хоби

Хоби - Грнчарски проекти за почетници

Кога започнувате со некоја активност, макар и како хоби, неопходно е да започнете од основите, пред да можете да преминете на посложените уметнички дела. За да ги совладате основните форми, Ви предлагаме неколку грнчарски проекти за почетници.

Прочитај повеќе

Хоби – Бонсаи

Дрвцата бонаси се прекрасни зелени минијатури кои се засадуваат во мали саксии. Но, овие дрвца се потполно различни од растенијата кои сте навикнале да ги растете во саксија. Со помош на ова хоби, ќе успеете да ја изразите својата креативна страна, но и да се ослободите од стресот.

Прочитај повеќе

Хоби – Колажи

Во дигиталната ера, кога хаосот од сите уреди кои нè опкружува ни одзема најголем дел од времето, можеби она што ви е потребно за опуштање е хоби од „старата школа“. Дали сте размислиле да започнете со изработка на колажи?

Прочитај повеќе

Препорачани производи
КОСМОДИСК ПРЕСТИЖ Автомобилска апликација
Цена: 3.990,00 Ден.

Клуб 5* цена: 3.190,00 Ден.


Нарачајте!
КОСМОДИСК СУПОРТ Стегач за глужд
Цена: 990,00 Ден.

Нарачајте!
КОСМОДИСК СУПОРТ Стегач за колено
Цена: 1.490,00 Ден.

Нарачајте!
КОСМОДИСК СУПОРТ Стегач за рачен зглоб
Цена: 890,00 Ден.

Нарачајте!
КОСМОДИСК КЛАСИК Помагало за `рбет
Цена: 2.729,00 Ден.
Нарачајте!
КОСМОДИСК АКТИВ Спортски појас
Цена: 3.753,00 Ден.
Нарачајте!
КОСМОДИСК ЛАЈФ Перница Контур
Цена: 1.690,00 Ден.

Нарачајте!

© 2007, Студио Модерна д.о.о.е.л. | Контактирајте нè | За нас | KOSMODISK International

Произведен во Словенија, ЕУ од Studio Moderna d.o.o. Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenia


Студио Модерна дооел, Иван Милутиновиќ бб, 1000 Скопје, Тел. 02/ 3094 551