Јавете се 02 3094 551
kosmodisk

Јавете се

02 3094 551

X

Космодиск е-магазин

Ве молиме внесете ја вашата e-mail адреса за да добивате месечно бесплатен Космодиск е-магазин.
Прати
Природни лекови кои се ефикасни
Природни лекови кои се ефикасни

Болката во грбот е 20 пати поголема од онаа која се јавува во другите делови од телото, бидејќи грбните мускули се лоцирани многу поблиску до ’рбетниот столб. Лековите кои најчесто се препишуваат во ваквите случаи имаат многу контраиндикации.

Дури и они лекови за кои не ви е потребен рецепт можат да бидат причина за стомачни проблеми и оштетување на црниот дроб. За среќа постојат навистина ефикасни природни начини на кои ќе ја намалите и спречите болката во грбот.

Истегнување

  1. Легнете на грб. Полека кревајте го десното колено кон градите додека се чувствувате удобно.
  2. Ставете ги рацете на потколениците и останете во оваа положба 10 – 20 секунди.
  3. Полека ослободете ги нозете и спуштајте ги надолу додека изброите до 5.
  4. Повторете го истото и со другата нога.

Притисок

Ова звучи навистина едноставно, но е навистина ефикасно решение. Само нанесете притисок врз одредени точки од телото и болката ќе се намали, па дури и ќе исчезне.

  1. Ставете го врвот од пенкалото или врвот на вашиот прст помеѓу носот и горниот дел од устата.
  2. Притиснете силно и држете така неколку секунди. Повторете неколку пати.
  3. Направете тупаница. На надворешниот дел од дланката во близина на малиот прст најдете го местото каде што кожата се витка и притиснете.

Третман со тревки

Чајот од црвена калина е навистина ефикасен за намалување на болките во грбот чија причина е преголем напор на мускулите.

Ставете една лажица од овој чај во една шолја зовриена вода. Оставете го 10 минути и потоа испијте го.

Болките во грбот кои се предизвикани од стрес можат да се намалат доколку се напиете чај од Валеријана. Ова растение е главна состојка на многу таблети и капсули против стрес.

Вода

Според одредени истражувања, лекот против болките во грбот е во вашата кујна. Дехидрираните мускули можат да се грчат предизвикувајќи силни болки, а соодветниот внес на вода во организмот ја спречува оваа појава. Заморот предизвикан од хронична дехидрираност предизвикува не можност да го држите телото во правилна положба. Ова пак повторно резултира со појава на болки. Пијте доволно вода и заморот и болката ќе исчезнат.

Најдобар начин да ги спречите болките во грбот е да ја одржувате вашата тежина на соодветно ниво, да вежбате редовно, да пиете вода и да го намалите стресот со кој секојдневно се соочувате. Но, кога тие сепак ќе се појават, справете се со нив на природен и безбеден начин.

Совети и превентива

Здравствени ризици од седење пред биро


Една од најголемите опасности за здравјето на луѓето, особено за оние што работат во канцеларии е претераното седење пред биро. Истражувањата покажаа дека не само што предолгото седење во едно место ги зголемува шансите да се соочите со болки во грбот, туку го зголемува и ризикот од повеќе болести.

Прочитај повеќе


Совети за поздрави зглобови во лето


Секоја промена на времето носи поголеми проблеми за луѓето коишто страдаат од проблеми со зглобовите. Следете ги следниве совети за подобро здравје на зглобовите и ублажување на постојната болка.

Прочитај повеќе


Храна што смирува воспаление на мускули


Ако сте вежбале малку повеќе од вообичаено или пак тукушто започнувате со фитнес програма, тогаш постојат добри шанси дека имате воспаление на мускулите. Иако болката од воспалени мускули може да биде и пријатна, тоа не е најпродуктивно за брзиот развој на мускулите.

Прочитај повеќе


3 совети за намалување на ризикот од дијабетес


Дијабетес тип 2 е заболување што зема сѐ поголем замав во светски рамки. Според проценките, речиси 8 проценти од населението се соочува со болеста што има разорувачки последици и со која мора да живеете до крајот на животот.

Прочитај повеќе


Едноставни решенија за секојдневните здравствени потешкотии


Особено во потоплиот период, вие и вашето семејство ќе се најдете во ситуации во кои ќе сте соочени со навидум едноставни здравствени потешкотии, кои пак може да се претворат во нешто посериозно ако веднаш не ги третирате.

Прочитај повеќе


Превенција на повреди при физичка активност


Најпосле сте се решиле да се вратите во форма или да достигнете ново ниво на фитнес. Одлично. Но, не брзајте со почетокот на новата рутина, пред да размислите за можните последици.

Прочитај повеќе


Промената на времето и болките


Кога времето нагло ќе се промени, во ординациите започнуваат да пристигнуваат пациенти во големи групи. Сите тие се жалат на болки кои се чини дека не постоеле минатата недела.

Прочитај повеќе


Изненадувачки причини за болки во долниот дел од грбот


Доколку некогаш сте се соочиле со болки во долниот дел од грбот, тогаш не сте сами. Според последните истражувања, осум од десет луѓе на планетава се соочуваат со такви болки во некоја точка од животот. Причините за тие болки најчесто се секојдневни нешта со коишто лесно би можеле да се справиме.

Прочитај повеќе


Совети за секс кај луѓето кои имаат болки во грбот


Соочени сте со болки во грбот, имате потешкотии при работата, понекогаш и при едноставното движење. Но, тоа не значи дека и вашиот сексуален живот треба да страда. Следете ги овие едноставни совети кои ќе ви го олеснат сексуалниот чин и покрај болките во грбот.

Прочитај повеќе


Кои витамини навистина Ви се потребни?


Витамините и минералите се клучни за доброто здравје, но тоа не значи дека предозирањето ќе Ве држи здрави или пак ќе Ви го продолжи животот. Напротив, витамините можат да бидат и штетни, доколку несоодветно се земаат во форма на додатоци.

Прочитај повеќе


Позитивното размислување за намалени болки во грбот


Секој што некогаш се соочил со болки во грбот може да потврди дека искуството е далеку од пријатно. Но, новите истражувања покажуваат дека позитивното размислување може да помогне исто колку и лекарствата, физиотерапијата и полесните операции.

Прочитај повеќе


Како да се ослободите од болките во грбот и колената


Почетниците во вежбањето најчесто се обидуваат да надоместат за изгубеното време преоптоварувајќи се уште првата недела. Резултатите се обично повреда или силни болки.

Прочитај повеќе


5 вежби за подобрување на држењето на телото


Неправилното држење на телото може во голема мера да му наштети на вашето здравје, предизвикувајќи долгорочни проблеми со ‘рбетот и коските. За да ги спречите несаканите ефекти, веднаш треба да преземете нешто за да го подобрите држењето на телото.

Прочитај повеќе


Сè што треба да знаете за болките во половината


Општиот термин што се користи за болките во половината е лумбаго. Основните причини за појава на лумбаго можат да бидат многу сложени и во принцип се разликуваат кај секој човек.

Прочитај повеќе


Како правилно да користите лаптоп, спречувајќи повреди на рацете


Како што одминува времето, сè повеќе корисници се одлучуваат за преносни компјутери, поради бројните предности на лаптопите. Сепак, користењето на овие уреди може да предизвика одредени здравствени проблеми во рацете – освен ако преземете соодветни мерки на претпазливост.

Прочитај повеќе


Пешачење за здраво срце


Сите знаеме дека физичката активност е здрава за срцето, но кај многумина постојат објективни причини кои спречуваат посериозно вежбање. За нив, најдобрата опција е редовното пешачење, кое ќе го одржи здравјето на срцето. Прочитајте како да започнете да ја градите ваквата навика.

Прочитај повеќе


На што треба да внимавате кога одите на масажа


Кога имате болки во грбот, вратот, рамената или некое друго проблематично место на телото, едно од логичните решенија за намалување на болката е да отидете на масажа. Но, за таа масажа да ги даде посакуваните резултати, вие треба да пронајдете квалификуван и стручен масер, со високи етички норми и сето тоа потврдено со сертификат.

Прочитај повеќе


Превенција на повреди при физичка активност


Најпосле сте се решиле да се вратите во форма или да достигнете ново ниво на фитнес. Одлично. Но, не брзајте со почетокот на новата рутина, пред да размислите за можните последици.

Прочитај повеќе


Како да ги намалите болките во грбот во 2012


Најголем дел од луѓето работат во средини кои од нив бараат да го преседат денот. Но, многу мал дел од луѓето посветуваат внимание на вежбите за половината, со оглед на нискиот процент на луѓе што вежбаат и уште помалиот процент на оние кои се целосно свесни за важноста на вежбањето.

Прочитај повеќе


Сменете го ставот


Но, што ако се чувствувате лошо? Дали сте осудени на несреќен, нездрав живот? Секако дека не! Никој постојано не се чувствува добро. Искористете ги овие едноставни начини за подобрување на расположението кога сте нерасположени, а во исто време, подобрете си го и имунитетот.

Прочитај повеќе


Спортски повреди


Спортските повреди главно вклучуваат шинувања на скочните зглобови и грчеви во мускулите. Потребни се само неколку минути за да се спречат вакви и слични повреди.

Прочитај повеќе


Ризици од повреди на грбот


За ефективно да се заштитите од појавата на трајни болки во грбот, потребно е да ги имате предвид сите фактори кои водат до иницијалната појава на болките.

Прочитај повеќе


Ризик од лизгање и паѓање во есен


Во есен, со паѓањето на лисјата и честите врнежи од дожд, се зголемува и ризикот од повреди предизвикани од лизгање и паѓање.

Прочитај повеќе


10 Совети за правилно собирање лисја


Собирањето на лисјата со гребло вклучува повеќе различни активности, како извртување, наведнување, подигање и истегнување, кои ангажираат повеќе мускулни групи. Неправилната употреба на градинарските алати може да доведе до ризик од повреди на коските и мускулите.

Прочитај повеќе


Дали знаете дека...


Научниците тврдат дека аеробикот има позитивно влијание врз зглобовите заболени од артритис, не само заради тоа што ги зајакнува мускулите на колената. Ваквиот тип на вежби...

Прочитај повеќе


Витка линија и по диетата


Сте биле на диета, сте се мачеле 2-3 месеци да се ослободите од вишокот килограми и што сега? Има 10 златни правила за зачувување на витка линија и по завршувањето на диетата.

Прочитај повеќе


Положби на спиење при болки во грбот


Само со мали промени во положбата на спиење може да го отстраните дополнителниот напор врз грбот.

Прочитај повеќе


Избегнете ги болките во грбот кога патувате


Луѓето велат: „Одморите се забавни, но патувањето е многу напорно!“. Всушност, патувањето може да придонесе за зголемување на болките во грбот. Погледнете како можете да ги избегнете...

Прочитај повеќе


Одењето во пензија може да биде ренесанса


Пензионирањето може да биде воедно освежувачко, но и збунувачко. Одлуките кои ќе ги донесете ќе имаат свои последици до крајот на животот. Но, најважни од сите ќе бидат одлуките донесени во врска со исхраната и фитнесот.

Прочитај повеќе


Храна и состојки кои помагаат за здрави коски


Доколку сакате здрави коски, потребено е поголемо внесување на калциум. Овде можете да дознаете околу состојките кои ви се потребни и оние кои треба да ги избегнувате.

Прочитај повеќе


Како да им помогнете на родителите против болки во грбот?


Сега е ваш ред да се погрижите за нив. Конечно можете барем малку да им се оддолжите за нивната грижа. Најмалку што можете да сторите е да им помогнете мирно и без болки да уживаат во своите години, односно во заслужената пензија.

Прочитај повеќе


Вежби со топка


Вежбите со топка ви помагаат да ги зајакнете стомачните мускули, но, исто така, и мускулите кои поретко се активираат, како и да ги подобрите рамнотежата и координацијата.

Прочитај повеќе


Дијагностицирање на проблеми во ‘рбетот


Пред докторот да постави дијагноза за проблемите со Вашиот ‘рбет и одреди терапија за лекување, потребни се комплетна историја на болеста и лекарски прегледи.

Прочитај повеќе


КОСМОДИСК®: 14 години со Вас и без болки во грбот!


КОСМОДИСК® годинава го прославува својот 14-ти роденден. КОСМОДИСК® е ефикасно, клинички тестирано помагало, создадено од експерти за да ги намали или отстрани болките во пределот на`рбетот и грбот, а веќе 14 години претставува едноставно решение за поудобен живот и кај нас.

Прочитај повеќе


10 совети за подобро држење


Добро е да се трудите да го оформите вашето тело, но не е добро да се подгрбавите при тоа. Не мора да изгледате како професионален војник, доволно е да имате исправен ’рбет што ви влева самодоверба и прави да се чувствувате подобро. Причина за ова е фактот дека вашиот физички изглед е директно поврзан со вашите емоции.

Прочитај повеќе


Заштита од настинка и грип


„Без оглед на тоа што ве убедувале кога сте биле деца, не може да настинете само ако се шетате кога е многу ладно,“ вели Кетрин Шенер, педијатар во Американскиот институт за безбедност и здравје. „Напротив, ладното време не ни дава да излегуваме многу често, со што се намалува можноста за пренесување на бактериите од еден на друг.“

Прочитај повеќе


Митови и вистини за вежбањето


Дали, доколку дневно правите по 100 вежби за нозете, сигурно ќе имате повитки нозе? Дали мускулите се претвораат во масти кога ќе престанете да вежбате? Со оглед на сите информации кои може да ги најдеме во врска со фитнесот и вежбањето, многу е тешко да се оддели она што е факт од она што не е вистина.

Прочитај повеќе


Заштитете се од повреди во зима


Лизгањето и паѓањето се најголем проблем за пешаците во текот на зимата. Сите знаеме како тоа изгледа: се шеташ, уживаш во белината и во чистиот воздух, размислуваш за секојдневни работи и одеднаш, додека да трепнеш, веќе си на земја свиткан од болка.

Прочитај повеќе


Како до повеќе енергија?


Се чувствувате како крпа на закачалка? Најверојатно, сте премногу под стрес, уморни, или пак, на вас влијае зимската депресија заради скратената сончева светлина. Сега е вистинското време да размислите каде е вашата енергија.

Прочитај повеќе


Погрижете се за имунитетот


Нашиот систем за имунитет е како добро истренирана војска. Создаден е така што ќе ги детектира окупаторите во нашето тело, како на пример, вируси и бактерии и ги уништува набрзина уште пред да можат да не разболат.

Прочитај повеќе


Зошто вежбање?


Клучна работа за закрепнување од една лоша епизода на болки во грбот и за да одбегнеме повторно појавување на вакви болки е да издржиме соодветна рехабилитација во смисла на вежби за истегнување, зацврстување и аеробик кондиција за грбот и телото.

Прочитај повеќе


Ако пушите, престанете!


Ако сте канцелариски работник, можеби болката ќе му ја припишете на неудобниот стол. Ако сте физички работник може да го обвините чеканот или некој друг алат за болките во грбот. Сосема очекувано. Но, ако покрај тоа сте и пушач, може да има и поинакво објаснување за вашите болки.

Прочитај повеќе


Пливањето е за секого


За пливање не е важна возраста или физичката подготвеност. Тоа е добро за секого кој има доволно волја да спакува костим за капење, пешкир и шампон и да се упати кон најблискиот базен.

Прочитај повеќе


Каква е Вашата физичка подготвеност? - Дел 2


Направете го овој краток тест за да откриете колкава е цврстината на ваше тело. За секој тест се потребни неколку минути, а не е потребна дополнителна опрема.

Прочитај повеќе


Каква е Вашата физичка подготвеност? - Дел 1


Направете го овој краток тест за да откриете колку сте еластични. За секој тест се потребни неколку минути, а не е потребна дополнителна опрема.

Прочитај повеќе


Полесен живот со хронични болки


Хроничните болки имаат емотивно-психолошки ефекти како што се депресија, бес, вознемиреност и страв од повторна повреда.

Прочитај повеќе


Дали возењето ви е неудобно?


Долгите патувања, автомобилите кои не се соодветни за нас, стресот, расправиите на децата и ѕвонењето на мобилниот телефон се дел од причините за уморот и болката кои ги чувствуваме.

Прочитај повеќе


Во движење - Секојдневни вежби


Ви даваме неколку совети за вежбање додека ги правите вашите секојдневни обврски - не ви треба екстра време, а ќе ја почувствувате разликата.

Прочитај повеќе


Да одмарам или не, прашање е сега


Совети како да извлечете најмногу полза од вашето време за одмор

Прочитај повеќе


Ергономијата на родителите


Родителите на мали деца многу често се во критична состојба за настанување на болки во пределот на грбот и половината.

Прочитај повеќе


Томаж Попит, физиотерапевт


Прашања и Одговори Томаж Попит работи како физиотерапевт подолго од 10 години. За ова време, патувал низ целиот свет како придружник на многу спортисти и присуствувал на многу Светски првенства и Олимписки игри (во 1992 и 1994 со словенечкиот биатлон тим, а во 1998 и 2002 со словенечкиот машки скијачки тим). Во последните години, започнува со проучување на масажната терапија, која станува неизбежна во професионалниот спорт.

Прочитај повеќе


Совети за правилно седење


Правилното седење е многу важно за нашето здравје, бидејќи седењето на столче со часови може дефинитивно да предизвика болки во половината или да ги влоши постојните проблеми со грбот и вратот

Прочитај повеќе


СТАНЕТЕ ЧЛЕН НА КЛУБ 5* и уживајте во привилегиите!


Што е Клуб 5*?

Прочитај повеќе


Препорачани производи
КОСМОДИСК ПРЕСТИЖ Автомобилска апликација
Цена: 1.995,00 Ден.
Нарачајте!
КОСМОДИСК КЛАСИК Помагало за `рбет
Цена: 1.690,00 Ден.
Нарачајте!
КОСМОДИСК АКТИВ Спортски појас
Цена: 2.990,00 Ден.
Нарачајте!
КОСМОДИСК КЛАСИК Помагало за половина
Цена: 990,00 Ден.
Нарачајте!

© 2007, Студио Модерна д.о.о.е.л. | Контактирајте нè | За нас | KOSMODISK International

Произведен во Словенија, ЕУ од Studio Moderna d.o.o. Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenia

Студио Модерна дооел, Костурски Херои 38, 1000 Скопје, Тел. 02 30 94 551, 02 30 94 557